Vertybės
STRAIPNIS
ir jų įtaka svarbiausioms gyvenimo sritims
Ne kartą esu girdėjusi, kad tikrosiomis vertybėmis paremti dalykai susilaukia sėkmės. Apie tai kalba močiutė ir mama, kai ruošia vaiką gyvenimui visuomenėje. Tai pabrėžia komunikacijos specialistai, padedantys įmonėms išsiskirti iš tūkstančių panašių konkurentų. Tai daro koučeriai ir karjeros specialistai, patariantys profesijos pasirinkimo kelyje. Ir visi sutartinai kartoja – išlik ištikima SAVO vertybėms! Tik tokiu būdu pavyks gyventi autentišką, sau skirtą gyvenimą ir su dideliu pasitenkinimu eiti pašaukimo keliu.
vertybės ir jų sistema tokios svarbios?
TAD KODĖL
Vertybės yra neišvengiamos kiekvienai (-am) mūsų. Jų sistemą mumyse formuoja tėvai, visuomenė, kurioje gyvename, papročiai, tradicijos, normos ir kt. Jos yra tarsi principai, nurodantys mums kelią ir būdus, kokiomis norime būti pačios, kaip elgiamės su savimi ir su kitais. Ir nors vertybės dažniausiai apibūdinamos vienu, kartais net romantiškai skambančiu žodžiu (dosnumas, pozityvumas, gerovė ir kt.), iš tikrųjų jos kaip GPS padeda mums naviguoti per gyvenimą ir nenuklysti, nesiblaškyti, nors tikrai yra kas skatina tai padaryti. Vertybės padeda daryti teisingus sprendimus, apsupti save tinkamais žmonėmis, pasirinkti geriausią profesinį kelią ir sutelki dėmesį ten, kur išties yra svarbu.
Tai, kurios vertybės svarbiausios konkrečiam žmogui, labai priklauso nuo jo paties prioritetų, charakterio savybių ir, žinoma, sąlygų, kuriomis jis augo. Vaiko, kuris gimė karo metu, vertybinis pagrindas tikrai skirsis nuo to, kuris gimė ir užaugo laisvoje šalyje. Beje, tai nebūtinai reiškia, kad antrasis gyvenimą vertins mažiau! Apie tai podcast‘e kalbėjome su Indre Širkiene. Primigtinai siūlau paklausyti ir įsitikinti, koks turtingas gali būti moters pasaulis kuriamas iš gausos, o ne trūkumo.
mūsų vertybėms
APLINKOS POVEIKIS
Neretai susiduriame su situacija, kai tarsi pametame suvokimą vardan ko darome vieną ar kitą dalyką. Kai nebesuprantame iš kur iš tikrųjų atsiranda poreikis turėti, norėti daugiau ir netgi blogai jaučiamės vien dėl to, kad kažkas kitas turi ir nori daugiau. Natūralu, kad mus veikia aplinka, socialiniai tinklai ir viskas, ką matome medijose. Tik ar ne geriau būtų gebėti nuo to atsiriboti ir girdėti savo tikruosius poreikius?
Anot vienos knygos autoriaus, dažnai siekiame asmeninio tobulėjimo tik tam, kad prilygtume kažkieno kito idealui. Atitinkamai, jei tam, kuo žavimės, turtai yra lygu sėkmė, taip pat pradedame jų siekti. Ne dėl to, kad tai svarbu mums, tiesiog norime padaryti įspūdį tam žmogui. Bet ar įmanoma būti laimingai, jei sieki kažkieno kito, o ne savo laimės ir svajonių? Juk tai reiškia, kad besistengdamos pagerinti kitų nuomonę apie save, kartais tai darome savo tikrųjų vertybių kaina.
Kita vertus, kai nusprendi gyventi autentišką, tik tau skirtą gyvenimą, gali rizikuoti prarasti kai kurias draugystes ir ryšius. Dėl vienų verta pakovoti ir rasti būdų išsaugoti, o kitiems gal tiesiog per mažai vietos tavo kelyje? Su šia tema smarkiai susijusi Nedra Glover Tawwab knyga. Labai ją rekomenduoju! Ji puikiai išmoko pastovėti už savo vertybes ir pagerinti gyvenimo kokybę net kai yra ypatingai nepatogu kažkam nubrėžti ribas.
Ar vertybės kinta?
Dalis vertybių yra pamatinės, o kitos – laikinos. Tai nesunku suprasti, pvz. įsivaizduojant vertybinius skirtumus tarp moters, kuri prieš 10 metų buvo vakarėlius mėgstančia studente, o dabar yra darbuotoja, mama ir žmona. Ir nors skirtingais laikotarpiais jai gali rūpėti nevienodi dalykai, iš vaikystės, šeimos ir tradicijų atėjusios vertybės bus TOS - sudarančios jos stuburą, parodančios principus ir padedančios eiti teisingu keliu.
Pateiksiu ir asmeninį pavyzdį. 2016-aisiais lygiagrečiai vysčiau du verslus ir jie abu, vienodu metu išgyveno pakilimą. Mane tai labai džiugino! Matyt darboholizmas ir rezultatai skatino išsiskirti dar didesnius dopamino pliūpsnius, o mane maitino tokios vertybės kaip karjera, atsidavimas darbui ir kolektyvui, reikalingumo jausmas. Visgi natūralu, kad kai darbe praleidi 20h per parą, kitos gyvenimo sritys kenčia. Taip vieną dieną supratau, kad visiškai praradau ryšį su mokyklos laikų drauge. Tuo tarpu tikrasis ryšys, draugystė ir su tuo ateinantys šimtai teigiamų dalykų yra man svarbesni už tuos, kurie buvo užvaldę didžiąją gyvenimo dalį.
Ką padariau?
Ranka parašiau atsiprašymo laišką, pripažinau nutolusi ir atšalusi, perdėliojau prioritetus taip, kad atsirastų laiko tiek nuotoliniams mūsų pasikalbėjimams, tiek susitikimams gyvai.
Rezultatas?
Iki šiol daugiau bendraujame ir nors su vaikais tapo dar sunkiau suderinti abiem tinkamą laiką, susitinkame.
Visi esame žmonės ir gyvenimas tikrai bando mūsų atsparumą. Ar esi tai pastebėjusi ir Tu?
Tikiu, kad sunku taip greitai besisukančiame pasaulyje pagauti mažus ženklus, parodančius, jog nutolome nuo savasties, todėl kviečiu paanalizuoti ir dar kartą (o gal ir pirmą?) užfiksuoti savo pamatines vertybes. Visuomet turėti jas prieš akis ir priimti sprendimus, vadovaujantis šia GPS sistema.
savosioms vertybėms atrasti arba užtvirtinti
Praktinis užsiėmimas
Maždaug prieš 3 metus viena koučerė pasiūlė man pasidaryti pratimą, kuris padeda išgryninti savo pamatines vertybes ir tuo pačiu parodo profesinio kelio, projektų kryptį arba pagrindą, ant kurio tikrai verta juos statyti. Tuo metu tai priėmiau tiesiog kaip vieną iš savęs pažinimo įrankių, įdomų užsiėmimą, bet turiu pripažinti, kad prie savo atsakymų sugrįžtu iki šiol. Maža to, suprantu, jog gyvenimas nors ir mažais žingsniais, tikrai dėliojasi aplink juos. Tad šiame straipsnyje labai noriu pasiūlyti ir Tau, mieloji, pasidaryti šią praktinę užduotį!
Jos esmė yra:
-
Iš ilgo, jau surašyto pagrindinių vertybių sąrašo (žiūrėk žemiau) išsirašyti 20, kurios Tau yra išties reikšmingos. Nereikia ilgai galvoti ties kiekviena. Labiau vadovautis pirmuoju pajautimu „tinka/netinka arba mano/ne mano“.
-
Iš tų 20, pasilikti tik 10.
-
Galiausiai, turi likti tik 3! Tik tos vertybės, kurios TIKRAI, būtent TAU yra svarbiausios.
Nebeturiu to sąrašo, iš kurio gryninausi pati, bet labai panašų pateikia amerikiečių profesorė ir knygų autorė Brené Brown:
Atsakomybė, Pasiekimas, Prisitaikymas, Nuotykiai, Altruizmas, Ambicijos, Autentiškumas, Balansas, Grožis, Būvimas geriausia, Priklausymas kažkam, Karjera, Rūpestis kitu, Įsipareigojimas, Bendruomenė, Užuojauta, Kompetencija, Pasitikėjimas, Ryšys, Pasitenkinimas, Įnašas (prisidėjimas prie kažko), Bendradarbiavimas, Drąsa, Dorumas, Smalsumas, Orumas, Įvairovė, Aplinka, Efektyvumas, Lygybė, Etika, Puikybė, Sąžiningumas, Tikėjimas, Šeima, Finansinis stabilumas, Atleidimas, Laisvė, Draugystė, Linksmumas, Ateities kartos, Atsilyginimas, Dosnumas, Maloningumas, Dėkingumas, Augimas, Harmonija, Sveikata, Namai, Sąžiningumas, Viltis, Nuolankumas, Humoras, Nepriklausomybė, Iniciatyvumas, Sąžiningumas, Intuicija, Saugumas darbe, Džiaugsmas, Teisingumas, Gerumas, Žinios, Vadovavimas, Mokymasis, Palikimas (kas lieka po manęs), Laisvalaikis, Meilė, Lojalumas, Daryti pokytį, Gamta, Atvirumas, Optimizmas, Tvarka, Tėvystė/motinystė, Kantrybė, Patriotizmas, Ramybė, Atkaklumas, Asmeninis išsipildymas (savirealizacija), Galia, Pasididžiavimas, Pripažinimas, Patikimumas, Išradingumas, Pagarba, Atsakomybė, Rizika, Saugumas, Asmeninė disciplina, Saviraiška, Savigarba, Ramybė, Paslaugumas, Paprastumas, Dvasingumas, Sportiškumas, Sėkmė, Komandinis darbas, Taupumas, Laikas, Tradicijos, Kelionės, Pasitikėjimas, Tiesa, Supratimas, Unikalumas, Naudingumas, Vizijos turėjimas, Pažeidžiamumas, Turtas, Gerovė, Darymas iš visos širdies, Išmintis.
Jei susidomėjai ir įsitraukei, norėtum dar labiau save paanalizuoti, parašyk man žinutę! Pasidalinsiu, kaip tęsti šį pratimą su veiksmažodžiais ir visko apjungimu į savo gyvenimo misiją!
Dar vienas būdas atsiriboti nuo aplinkos poveikio ir išgirsti savo tikrąsias mintis, yra išanalizuoti vertybes taip, kaip tai siūlo Jay Shetty:
-
Į pirmą stulpelį surašyk visas savo vertybes, kurios ateina į galvą.
-
Kitame stulpelyje, ties kiekviena jų parašyk tos vertybės kilmę (tėvai, mokykla, mokytoja, draugė, soc. medijos, TV, kt.).
-
Trečiame stulpelyje pažymėk, ar tikrai tai yra Tau artima vertybė? (galimi ir trumpi komentarai, pvz. taip, bet kita forma; tik tiek, kiek tai svarbu kol mokausi, ir tt.)
Kaip jau minėjau, labai lengva nejučiomis pradėti gyventi kitų svajonėmis, užsikrėsti noru turėti ar daryti tai, ką kitas žmogus, nors iš tikrųjų laimės jausmą teikia visai kiti dalykai (prabangios kelionės visuomet atrodo labai įspūdingai ir įdomiai, tačiau yra žmonių, kuriems žymiai svarbiau yra investuoti į nuosavus namus, kuriuose jaučiasi geriausiai, į mokslus, kurie maitina ir sielą, ir protą). Tad linkiu skirti laiko sau, paanalizuoti ir prieš Naujuosius metus nusistatyti puikiai veikiantį GPS!
Pabaigai
Bhagavad Gita yra pasakęs: „Geriau netobulai gyventi tau likimo skirtą gyvenimą, nei tobulai gyventi imituojant kažkieno kito“. Tikiu, kad skaitydama šį straipsnį, įsitikinai, jog didžiausia laimė aplanko siekiant savo svajonių, nesižvalgant ir nesilyginant su kitais žmonėmis. Jog tvirtomis vertybėmis grįstas gyvenimas yra kryptingas, pilnavertis ir teikiantis pasitenkinimą. Būtent tokio linkiu visoms ir kiekvienai!
2
SPECIALISTO komentaras
Monika Scinskė
Harmoningo augimo ir balanso kasdienybėje mentorė
easyliving.lt įkūrėja, meditacijų autorė, mindfullness praktikė
Viena didžiausių vertybių yra gyvenimo malonumas. Gyventi savo autentišką gyvenimą, kuris kinta ciklais, kuris kunkuliuoja ir nestovi vietoje. Dažnai girdžiu išreikštą ramybės norą, tačiau ramybė - tai ne tyla. Tai jausmas. Jausmas, kad esu pilnatvėje su savimi. Jausmas, kuris veda į kintantį gyvenimą, vingiuojantį kaip kalnų upė, ten kur veda, ten teku. Su vidiniu smalsumu, atidumu ir atjauta aplinkai. Sąmoningai pasirinkti gyventi savo unikalų gyvenimą, o ne stangnuoti be ribų plėtimosi, be priimtų sprendimų pokyčiui, be savosios vidinės ašies, gyvenant saugioje, seklioje, nekintančioje pelkėje. Metafora, kuri labai tikiuosi paskatins įnešti į kasdienybę daugiau vidinio sąmoningumo tiek sau, tiek supančiai aplinkai.
Leisti sau pastebėti, koks gyvenimo ciklas šiuo metu. Kaip metų laikai, kaip moteriškas ciklas, taip ir Gyvenimas turi savąjį cikliškumą. Periodiškai sustoti ir pastebėti: atšiauri vidinė žiema ar kvepianti vasara šiuo metu manyje?
Mūsų elgesys ir aplinka, tai kuo gyvename, kyla iš vertybių, vidinio identiteto, misijos ir gebėjimų, kurie tarsi užfiksuoti, išsigryninti. Vienas iš svarbiausių klausimų, atliepiančių kolkas dar neatlieptus poreikius, - Kas man svarbu dabar?
Įsivardinus turimą poreikį, galime juk nueiti ir extra mylią, kad jį atlieptume. O kartais net poreikio įvardijimas, emocijos pamatymas yra tai, ko šiuo metu pilnai užtenka.
Išskirčiau kelias kategorijas vertybių: vienos jų kyla iš siekio ir ketinimo, ir vadinamos pozityviomis. Kitos jų galimai ribojančios vertybės - jos kyla iš baimės, ir turi savyje tarsi atskirties, išgyvenimo impulsą. Pastebėjus savo užsirašytas vertybes, atpažinsime, pamatysime iš šono, apie ką jos man šiuo metu kalba.
Mūsų dabartinis elgysys, kaip veidrodis parodo, kas mes esame dabar, o žodžiai - tai, kuo norime tapti. Nuraminus protą per sustojimą, meditacijos praktikas ar terapinį rašymą, galime išgirsti save ir intuiciškai pajausti kokio pokyčio norime, leisti sau keistis. Nes kinta viskas, kas gyva ir tikra. Viskas, kas pulsuoja gyvenimą.