top of page
ratas.png

1

TEMINIS straipsnis

Savirealizacija

STRAIPNIS

Mieloji,

 

šis tekstas Tau ir dėl Tavęs. Nežinau kitos būtybės, kuri turėtų TIEK duotybių, jėgos, kūrybiškumo, gebėjimų ir tuo pačių tiek dvejonių, nepasitikėjimo savimi ir būtinybės laviruoti tarp savo ir aplinkos poreikių, kaip MOTERIS! 

 

Ir visgi, Tu gali! Nepriklausomai kiek iššūkių reikia įveikti! Visuomet kaip upė randi kelią. Kaip nuostabus žirgas grakščiai, elegantiškai eini į priekį, nors ne vieną kliūtį tenka apeiti ar netgi peršokti! Pagavusi vėjo gūsį, pagaliau pajunti laisvę ir polėkį. Būtent tuomet pamatai pati ir kiti pastebi Tavo prigimtinių talentų, įdėtų pastangų, užsispyrimo ir nenugalimos galios rezultatą! 

 

Jei jau buvai šiame taške, būtinai pasidalink su manimi savo istorija čia:

Jei dar lauki proveržio, kviečiu skaityti toliau. Nuojauta kužda, jog man pavyko į straipsnį įdėti ne vieną įkvepiantį momentą. Taip pat susipažinti su neįtikėtinomis šio numerio viešniomis – Ieva ir Valentina. Viso to dėka dar kartą įsitikinsi, kokia didelė galia yra savirealizacija. Taip pat suprasi, kas būtina, kad galėtum jos siekti.

_L4A3405-Edit.jpg
lasas_3 copy.png
1.png

savirealizacija?

KAS YRA

Savirealizacijos sąvoka bene daugiausia dėmesio susilaikė, kai 1943 m. A. Maslow pristatė žmogaus poreikių piramidę. Dauguma greičiausiai ją matėte, todėl tik paminėsiu, jog baziniai žmogaus poreikiai yra fiziologiniai ir saugumo – tai oras, maistas, vanduo, miegas, poilsis, saugi aplinka. Ir tik juos patenkinęs, žmogus gali siekti aukštesnių, t.y. psichologinių poreikių patenkinimo – meilės ir priklausymo tam tikrai socialinei grupei, pagarbos ir pripažinimo. Savirealizacija yra aukščiausio lygio poreikis, kurį patenkinti galimybė atsiranda tik susitvarkius su prieš tai minėtais. 

 

Taigi, jei šiuo metu blogai miegi, nepavyksta pailsėti ir atstatyti jėgų. Padrikai maitiniesi, pamiršti gerti vandenį, organizmas negauna energijos suteikiančių medžiagų. Jautiesi nesaugi dėl ateities, finansų. Nesijauti mylima ir gerbiama... Mokslininkai teigia, jog negalėsi siekti savirealizacijos. 

 

Šia pastraipa nenoriu pirštu pabaksnoti ką netinkamai darai. Toli gražu! Tik noriu parodyti kaip daug dalykų galėjo ir gali įgyvendinti moterys, kuriose matome save realizavusios, laimingos, pilnatvės pasiekusios asmenybės pavyzdį. Taip pat noriu paskatinti pasirūpinti savo baziniais poreikiais ir neėsti savęs už „tinginystę“, „neryžtingumą“ ar „drovumą“, jei žinai, jog pirmiausia Tau reikia pailsėti, gerai pavalgyti, pamilti ir padaryti daugiau dėl savęs!

2.png

moterys

SAVIREALIZACIJA IR

Viename straipsnyje radau labai įdomų savirealizacijos apibrėžimą moterų kontekste. Jame rašoma, jog tai yra psichologinio vystymosi etapas, kurio tikslas - patenkinti mūsų saviraiškos poreikį. Jis leidžia mums atrasti gyvenimo prasmę ir tikslą, atskleidžiant savo prigimtines dovanas ir talentus. 

 

Kalbant apie moteris, pateikiamas istorinis faktas, jog buvome tarsi visuomenės priverstos priimti numatytąjį „slaugytojos vaidmenį“, kol vyrai tapdavo karžygiais, vadovais, lyderiais. Šiame vaidmenyje moterys turi visų kitų poreikius tenkinti pirmiau už savuosius. Ir taip buvo amžių amžius, kol Skandinavijoje neprasidėjo lygių teisių siekimo apraiškos. Būtent ten atsirado pirmosios įmonių, visuomenių ir net valstybių lyderės.

Taigi, kaip pastebėta, moterų laisvėje slypi žmonijos išganymas (šaltinis). O man, kaip turbūt daugumai, ši informacija atvėrė akis, jog tai kas tiek laiko atrodė „gamtos sudėliota“, iš tikrųjų buvo pačių žmonių priimti sprendimai.

3ghfh.png

Taigi, nenuostabu, jog laikams pasikeitus vis daugiau moterų jaučia savirealizacijos poreikį ir stengiasi jį patenkinti. Juk mes tokie pat žmonės! Smalsumo vedina, paklausiau  „gaLiu moters“ bendruomenės narių, kaip jos supranta savirealizacijos sąvoką ir ką ji joms reiškia. Gavau tokių nuostabių atsakymų! Galvojau apibendrinsiu, bet visgi nusprendžiau palikti čia kaip citatas:

 

  • „Savirealizacija, manyčiau reikalinga tam, kad gyventi, o ne egzistuoti.“

  • „Šeima? Joje savęs nerealizuoju. Joje tiesiog esu laiminga. Ji mano prieglobstis.“

  • „Man savirealizacija - tai jausmas lyg kiekvieną dieną butų atostogos, nors ir ne prie baseino su kokteiliu rankoje, nors ir leki, skubi, bet viduje jauti - atostogos :) „

  • „(...) man savirealizacija yra kai viskas yra visumoje. Gerai jautiesi karjeros srityje, įgyvendini savo norus, saugiai jautiesi šeimoje. Visi laimingi ir patenkinti. (...) Savirealizacija - tai didelis laimės burbulas, kuriame susikerta visos svarbiausios sritys.“

  • „Savirealizacija - kai jaučiuosi ir gyvenu taip kaip norėjau, noriu ir dar norėsiu.“

  • „Pirma mintis atėjusi į galvą, kad savirealizacija pasiekta tada, kai jautiesi pakankamas ir net nesvarbu, kokia tai būtų sritis.“

  • „Man savirealizacija - tai veiklos ir dalykai, kurios skirtos tik mano (ne šeimos ar kitų žmonių) poreikiams patenkinti. Tai darbas, saviugda, laikas sau. Atrodo, kad tai visada buvo man svarbu, bet supratau tik gimus vaikams. Kai didžiąją dalį savo laiko skyriau artimiausiems ir mylimiausiems, ilgainiui atėjo mintis: ”o kas toliau su manimi, su mano planais ir svajonėmis?”.“

  • „Man savirealizacija - tai savo poreikių, norų, tikslų įvyvendinimas, pasiekimas įvairiose terpėse, srityse.. man tai nebūtinai turi būti viso to pasiekimas 100 proc., tačiau tokia proporcija, kad jausčiausi patenkinta savimi, laiminga, atsipalaidavusi, kartu motyvuota, energinga, sveika, ,,užsidegusi” ir su dideliu šilumos ir malonumo jausmu širdyje.“

  • „Man savirealizacija svarbus dalykas, nes susijęs su savęs matymu, vertinimu, pasitikėjimu savimi.“

 

Ar jauti, kaip stipriai skamba šie žodžiai?? Juk akivaizdu, jog pasisakiusios moterys yra patyrusios savirealizacijos džiaugsmą? Ar norėtum būti tarp jų??

sąvybės

SAVE REALIZAVUSIO ASMENS

Ar gali būti, kad save realizuoti gali tik išrinktieji? Tikrai ne, bet mokslininkai išgrynino savybių, kurios yra būdingos savirealizaciją pasiekusiems žmonėms, sąrašą. Tikiu, kad ir Tau bus įdomu susipažinti. Gal pamatysi čia nemažą dalį savęs? O galbūt suvoksi, kaip paprastai galėtum praturtinti savo gyvenimą, pradėjusi praktikuoti kažką iš šio sąrašo?

Charakteristikos, kurios apjungia savirealizacijos keliu žengiančius žmones:

  • įprastai jų gyvenime netrūksta labai ryškių išgyvenimų. Tokių, kurie transformuoja, išmoko naujų dalykų, prideda išminties;

  • jie nepamiršta praktikuoti dėkingumo;

  • jiems būdingas savęs ir kitų žmonių priėmimas tokiais, kokie yra. Jie savęs neslopina ir gyvena be kaltės jausmo;

  • tokie žmonės yra realistiški, todėl drąsiai, ryžtingai sprendžia savo gyvenimo situacijas ir padeda kitiems su jomis susitvarkyti;

  • pasaulėžiūra labai nepriklausoma. Tai reiškia, jog save realizavę žmonės nesižvalgo į kitus, turi stiprų vertybinį pagrindą, gali susitelkti į "čia ir dabar" ir mėgautis tik jiems suteiktomis patirtimis;

  • jie labai vertina privatumą, todėl visuomet atranda laiko pabūti vienumoje, skiriant laiko sau ir geresniam savęs pažinimui;

  • turi sveiką humoro jausmą, kuris leidžia pasijuokti iš savęs ir niekada to nedaryti kito žmogaus jausmų sąskaita;

  • dažniausiai jie išsikelia gyvenimo tikslą, misiją;

  • jų siekdami jie koncentruojasi į procesą, o ne galutinį rezultatą.

Šaltinis.

_L4A3442-Edit.jpg
lasas_3 copy.png
4_01.png

ir sąsaja su gyvenimo prasme

Japonų išmintis

Dar prieš kelis mėnesius pradėjau domėtis japonų ikigai filosofija, kuri susijusi su praktikomis, požiūriu ir vertybėmis, leidžiančiomis pajausti, jog Tavo gyvenimas YRA VERTAS gyventi! Kad nepriklausomai kas įvyko, net paprasta diena yra kupina prasmės ir jausmo, jog viskas juda į priekį.

 

Apie tai labai išsamiai savo knygoje "IKIGAI-KAN: Feel a Life worth Living" aprašo Nicholas Kemp. Jo tikslas yra kuo geriau supažindinti su tikruoju japonų gyvenimu ir jų kultūra. Jokios romantikos (pasirodo, patys japonai dažnai kenčia nuo depresijos ir kitų ligų, nejaučia gyvenimo prasmės), tik daugybė pavyzdžių, kaip galima kasdieniais mažais dalykais pakylėti savo gyvenimo kokybę.

Jo teigimu, priesagą "-gai" galima pridėti prie daugelio veiksmažodžių. Japonai tiki, jog kiekvienas gali rasti vertę bet kurioje veikloje, jei tik to nori. Jis pastebti, jog visi turime ką veikti, tiek daug ko išmokti, o kiti gali padėti mums savo gyvenimo patirtimi ir unikalia išmintimi. Švęsdami gyvenimo vertybes, galime paversti gyvenimą vertu gyventi ne tik sau, bet ir kitiems - nesvarbu, ar tai būtų šeima, draugai, kolegos, klientai ar visiškai nepažįstami žmonės. Nereikia manyti, jog šį jausmą gali sukelti tik viena išskirtinė veikla ar gyvenimo sritis. Vertę ir tuo pačiu savirealizacijos formą galima rastyje daugelyje jų.

Be to, negalėjau nepastebėti, kad ir šioje knygoje aprašoma išmintis susijusi su prieš tai mano surašytomis save realizuojančių žmonių savybėmis. Joje taip pat kalbama apie iššūkius, kurių įveikimas gali padėti atrasti savo potencialą ir priartėti prie supratimo, kas esi. Nors susidūrus su iššūkiais, kyla pagunda sutelkti dėmesį į tai, kas atsitiks juos įveikus, t.y. tikslus, kuriuos pasieksime, ar pagyrimus, kurių galime sulaukti, vertingiausia šioje vietoje yra kelionė, asmeninis augimas ir geresnis savęs supratimas, kuris teikia mums laimę ir pasitenkinimą.

4_01.png

Pabaigai

Apibendrindama noriu pastebėti, kaip natūraliai sutampa moksliniai paaiškinimai su pačių moterų suvokimu kas yra savirealizacija. Ir vieni, ir kiti kalba apie visišką savo kūrybinio, intelektualinio ir socialinio potencialo realizavimą per vidinį potraukį (šaltinis). Kad tai proto būsena, o ne visų savo gyvenimo tikslų siekimas (šaltinis). Kad savirealizacija susijusi su augimu, tobulėjimu, savęs išraiška ir tai toli gražu nėra tik apie pinigus. Tą patį patvirtina japonų ilgaamžė išmintis. Labai svarbus yra Tavo pačios požiūris, nusiteikimas ir aiškus SAVO vertybių pažinimas. 

Užuot vertinusi savo veiklą, galimybes ir gyvenimą pagal priskiriamas „malonu“, „sudėtinga“ ar „nemalonu“ etiketes, Tau bus daug naudingiau viską analizuoti per "verta daryti“ arba „neverta daryti“. Tai padės dažniau priimti pagrįstus sprendimus ir jausti gyvenimo prasmę, pilnatvę bei malonumą.

 

Atrasti savąjį kelia ir nesižvalgyti į kitų gyvenimus, sėkmės istorijas nėra lengva. Bet tai įmanoma ir Tu tikrai gali! Kažkam gali atrodyti, jog su tiek veiklų neįsivaizduoju ką tai reiškia, bet yra visai kitaip. Kai pati savimi suabejoju, pradedu rašyti ranka. Išleidžiu iš savęs neigiamas mintis, reflektuoju, stengiuosi savyje rasti tikruosius, MANO atsakymus. To paties linkiu ir Tau! Skirk laiko sau, patenkink pirmiausia bazinius poreikius ir su didžiule jėga bei polėkiu leiskis į savęs realizacijos nuotykį!

ratas.png

2

SPECIALISTO komentaras

Irena Lazauskienė

Geštalto psichoterapeutė (EAGT, LGA), lektorė, supervizorių programos dalyvė
Vilniaus Geštalto institutas, www.gestaltoterapija.lt

Savirealizacija ne veltui yra sudurtinis žodis, susidedantis iš dviejų dalių – SAVI  ir REALIZACIJA. Jei su antrąja dalimi REALIZACIJA yra pakankamai aišku - daryti, įgyvendinti, kurti, veikti, būti ir pan., tai pirmoji dalis SAVI yra kur kas paslaptingesnė. Svarbu, kad SAVI ir yra pirmesnė – prieš pradedant realizacij, pirmiausia turėtume aiškiai suprasti ir išjausti, kas MAN asmeniškai yra tai, per ką aš noriu realizuotis.

 

Visuomenėje egzistuoja daug šablonų, modelių, nuostatų, kas yra sėkmingas ir realizavesis žmogus, bet bandymas įsipaišyti į šiuos modelius tikrai ne visuomet bus savirealizacija. Man savirealizacija, tai pirmiausia savęs pažinimas – savo potencialo, vertybių, galimybių, originalumo, išskirtinumo suvokimas ir pripažinimas, o iš to jau sektų savo norų, siekių, svajonių, tikslų nusistatymas ir tuomet jau jų realizavimas.

 

Savirealizacijos pojūtis labai subjektyvus – net jei kitiems kažkieno pasiekimai gali atrodyti kaip aukščiausia pasiekimų viršūnė, pats žmogus gali jaustis darantis tik nedidelę dalį to, ko iš tikrųjų norėtų ir galėtų. Ir atvirkščiai – kažkieno vidinės pilnatvės ir savirealizacijos pojūtis gali būti nesuprantamas ir nuvertinamas tų, kurių asmeniniai siekiai yra kitokie. Sėkmingos savirealizacijos kriterijai yra kiekvieno mūsų viduje, o ne grįsti išoriniais atributais.

 

Savirealizacija – nenutrūkstantis procesas, o ne galutinis tikslas – kol mes gyvi, tol gyvi mūsų norai ir svajonės. Svarbu tik būti darnoje ir ryšyje su savo laiko ir įgyjamos patirties įtakoje besikeičiančiais poreikiais.

IMG_5693.jpg
lasas_3 copy.png
bottom of page