top of page
ratas.png

1

TEMINIS straipsnis

Ksilitoris

STRAIPNIS

Ksilitolis yra natūralus cukraus alkoholis, randamas augaluose, įskaitant daugelį vaisių ir daržovių. Gali kilti klausimas, ar tai natūralus, iš gamtos kilęs produktas, nes vienur nurodoma jo augalinė kilmė, o kitur - laboratorinė. Visgi ksilitolis pradėtas išgauti Suomijoje, iš beržų žievės. Tuo tarpu dabar jo gamyba išsiplietė ir ši medžiaga jau išgaunama iš tokių augalų pluoštų, kaip uogos, grybai, kukurūzų lukštai. Komerciniu mastu ksilitolis gali būti gaminamas cheminiais ir biotechnologiniais procesais. Visgi cheminė gamyba yra brangi ir reikalaujanti daug valymo etapų.

ksilitolis.png
lasas_3 copy.png

morisfoto/Shutterstock

1.png

Taigi, geriausiai vertinamas ir mūsų vartojimui tinkamas yra natūralios, beržų kilmės ksilitolis. 

 

Šis saldiklis yra saldaus skonio ir dažnai naudojamas kaip mažesnio (-40%) kaloringumo cukraus pakaitalas, turintis žemą glikemijos indeksą. Jis nedidina gliukozės ir insulino koncentracijų kraujyje, todėl yra tinkamas vartoti cukriniu diabetu sergantiems asmenims. 

 

Ksilitolio glikeminis indeksas (rodiklis, parodantis, kaip greitai maisto produktas padidina gliukozės koncentraciją kraujyje) yra mažas – 7 (kai kurie šaltiniai nurodo 13), palyginus su cukraus, kuris įprastai siekia 60–70. Dėl mažo kalorijų skaičiaus, ksilitolis yra tinkamas žmonėms, kovojantiems su antsvoriu ir nutukimu. Lyginant, pvz. su tokiu natūraliu saldikliu kaip Stevia, ksilitolis turi naudos sveikatai, todėl yra daug pranašesnis už visas kitas natūralias cukraus alternatyvas.

 

Europos Sąjungoje ksilitolis ženklinamas E967 maisto priedo numeriu. Jam, kaip ir daugumai kitų cukraus alkoholių, būdingas „šaldantis“ efektas. Mano nuomone, ksilitolyje jis juntamas žymiai švelniau, nei pvz. eritritolyje. Tam, kad jis būtų neutralizuotas, ksilitolis maišomas su tagatoze, kurios Lietuvoje kol kas buitiniam vartotojui gauti sudėtinga ar net neįmanoma (ieškojau gan ilgai, bet radau tik gamykloms skirtą tagatozę).

2.png

Ksilitolio skonis saldus, tačiau, skirtingai nei cukrus, jis nesukelia dantų ėduonies. Jis sumažina irimą sukeliančių bakterijų kiekį seilėse ir taip pat veikia prieš kai kurias bakterijas, sukeliančias ausų infekcijas. Jis plačiai naudojamas „becukrėje“ kramtomojoje gumoje, ledinukuose ir kituose saldainiuose. Žmonės taip pat naudoja ksilitolį, kad išvengtų dantų apnašų, burnos džiūvimo ir daugelio kitų ligų. Pastebėjau, jog būtent tokiame kontekste jis dažnai rekomenduojamas odontologų, kurie rekomenduoja naudoti ksilitolio pastiles (pvz. tokias)

 

Šis cukraus pakaitalas taip pat dažnai vartojamas su maistu. Juo saldinamos košės, gėrimai, o taip pat desertai. 50 gramų per dieną yra laikoma saugia doze. Visgi kai kuriems žmonėms ir tiek šio saldiklio gali sukelti viduriavimą bei dujų susidarymą. Netgi radau šaltinį, kuriame teigiama, jog ilgai vartojant ksilitolį pernelyg dideliais kiekiais, gali atsirasti navikų (na, bet būkime teisingos - vartojant bet kokį produktą be saiko, gręsia vienokios ar kitokios sveikatos problemos. Juk pritarsite??). Taip pat nėra pakankamai patikimos informacijos, kad žinotume, ar ksilitolį saugu naudoti nėščioms ir žindančioms moterims, todėl geriau išlikti atsargioms ir laikytis nurodytų rekomendacijų. Vaikams iki 3 metų patariama suvartoti ne daugiau kaip 20g ksilitolio per dieną (kiek sveria vienas ledinukas? Pvz. tokių galima ne daugiau kaip 3  per dieną), o šunims jis apskritai mirtinai pavojingas! Todėl saugokite savo augintinius, kad neparagautų sausainių ar pyragų, pagamintų su ksilitoliu!!

 

Ruošdama informaciją šiam straipsniui, perskaičiau nemažai vartotojų atsiliepimų ir supratau, kad šis produktas nėra tinkamas tiems, kieno jautrus skrandis arba apskritai silpnesnis organizmas. Ne vienas dalinosi, jog jautė netgi širdies ūžesius bei sustiprėjusį plakimą. Todėl noriu tik dar kartą pabrėžti, jog šiuo straipsniu siekiu praplėsti jūsų žinias apie galimybes išbandyti cukraus alternatyvas, bet ne skatinti vartoti jį kasdien ir dideliais kiekiais.

kepiniuose

KSILITOLIS

Ksilitolis gali būti naudojamas vietoj cukraus bet kuriame recepte, kuriame cukrus neturi išsilydyti, nes jis negali karamelizuotis net esant itin aukštai temperatūrai arba ilgai verdant. Jis ypač tinka pyragams ir kepiniams, barstomas ant dribsnių arba naudojamas į arbatą ar kavą, tačiau dėl prieš tai paminėtos priežasties nėra tinkamas gaminant mielinius kepinius (mielės negali maitintis ksilitoliu) ir ledinukus (jis nesilydo ir nesikaramelizuoja).

xylitol1-720x479-1.jpg
lasas_3 copy.png

morisfoto/Shutterstock

3ghfh.png

Daugumoje šaltinių pateikiama, jog gaminant desertus, cukrų ksilitoliu galima keisti santykiu 1:1. Svarbu tik atsižvelgti į tai, kiek saldumo mums norisi. Mano nuomone, ne mažiau svarbus momentas yra tai, kad ksilitolis nesikaramelizuoja. Tai turi įtakos tokiems kepiniams, kaip sausainiai ar biskvitai. Nors jie tampa auksinės spalvos pieno produktų dėka, visuomet bus blyškesni už gaminamus su baltuoju arba ruduoju cukrumi. 

 

Taip pat radau patarimą, kad sausainius, pagamintus su ksilitoliu, iš orkaitės reikia išimti greičiau nei gaminant su cukrumi. Tokiu būdu lengviau gauti norimą tekstūrą. Recepte, kuri pateikiau žemiau, šio patarimo neprireiks.

 

Ksilitolis sugeria drėgmę daug labiau nei cukrus. Dėl šios priežasties galite į savo receptus įtraukti šiek tiek daugiau skystų ingredientų, kad gautumėte kuo kokybiškesnį galutinį produktą. Galima pabandyti į sausainių receptą pridėti šiek tiek jogurto - tai suteiks sausainiams reikalingos drėgmės. Mano eksperimentuose to neprireikė, tačiau turiu pripažinti, jog sausainiai su ksilitoliu sugeria daugiau drėgmės iš aplinkos ir labiau primena tvirtus biskvitukus, kurie burnoje šiek tiek veliasi. Tuo tarpu pagaminti su cukrumi – išlieka trapūs ir labiau „sausainiški“.

 

Tam, kad būtų paprasčiau įsivaizduoti, kaip skiriasi kepiniai, kuriuose naudojamas cukrus ir ksilitolis, nusprendžiau padaryti nedidelį eksprerimentą ir iškepti 2 sausainių ir 3 citrininių keksų variantus. Keičiau juose tik saldiklį. Be to, vieną keksą iškepiau su savo labiausiai mėgstamu beglitimių miltų mišiniu. Jis taip pat pavyko puikus! 

Kas mane pačią maloniai nustebino, su ksilitoliu pavyko pagaminti netgi baltyminį kremą! Nors jo konsistencija ir skonis skiriasi nuo originalo su baltuoju cukrumi, tikrai nesitikėjau, jog pavyks taip gerai ir iš pirmo karto! 

Rezultatus pateikiau Jūsų vertinimui, o receptus pabandymui! Tikiu, kad tiek jums, tiek jūsų vaikams patiks! Keksas yra nepaprastai minkštas, drėgnas ir saldžiarūgštis, o sausainiai – su šokoladu ir riešutais. Ar įmanoma tokiam deriniui atsispirti?? 

įsigyti ksilitolio?

KUR GALIMA

Lietuvoje ksilitolis tapo itin lengvai prieinamu produktu! Jo tikrai rasite didesnėse maisto prekių parduotuvėse, sveikatai palankių produktų krautuvėlese i begalėje įvairių el.parduotuvių (užtenka suvesti raktažodį į google paiešką). Tikiu, jog ir kitose šalyse yra panašiai.

b9a13a2d36ff036c3dac6f80c19e.jpg
lasas_3 copy.png

morisfoto/Shutterstock

4_01.png

prieš?

UŽ IR

Apibendrinant, manau, kad kaip ir viskam gyvenime reikalingas saikas. Juk kai nenormuojame cukraus, jo neigiama įtaka auga beprotišku greičiu! Visgi ieškant būdų įvesti sveikatai palankių alternatyvų į savo mitybą, tikrai verta išbandyti ir ksilitolį. Juolab, kad jo panaudojimas labai paprastas, o rezultatai net nekeičiant nieko, išskyrus cukrų, labai netgi džiugina!

Man taip pat labai patiko ši, tinklaraštyje cukrausdetoksas.lt rasta mintis: „Remiantis esančiais tyrimais, išskyrus galimą viduriavimą, didelių pavojų vartoti cukraus alkoholius kaip ir nėra. Cukraus alkoholiai laikomi saugiais, tačiau saugus – nereiškia sveikas. Kaip ir kiekvieną pagamintą, o ne natūraliai iš gamtos gaunamą medžiagą reikėtų vertinti atsargiai ir nepadauginti.“

 

Taigi, skanaus ir smagių naujų atradimų virtuvėje!

 

Šaltiniai: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-996/xylitol

https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/xylitol

https://sweetlife.com.au/sugar-free-sweeteners/xylitol-vs-stevia/

https://www.bbcgoodfood.com/glossary/xylitol-glossary

https://peppersmith.co.uk/blogs/news/xylitol-baking

https://www.wikihow.com/Use-Xylitol

https://cukrausdetoksas.lt/ksilitolis-maltitolis-sorbitolis-eritritolis-naudingi-ar-pavojingi/)

https://www.wikihow.com/Use-Xylitol

ratas.png

2

SPECIALISTO komentaras

Edvard Grišin

GYDYTOJAS DIETOLOGAS
Inovatyvios dietologijos centras www.dietologijoscentras.lt

Šiame straipsnyje pateiktą informaciją vertinu kaip glaustą, nesudėtingai pateiktą, vengiant ėjimo į molekulinį lygmenį.

 

Kalbant apie aprašomą cukraus pakaitalą, manau, kad tiksliau būtų teigti, jog ksilitolis labiau tinkamas gliukozės lygiui stabilizuoti, o ne bendrai žmonėms, kovojantiems su nutukimu ir antsvoriu. 

 

Jis yra dedamas į desertus, o jų sudėtis vistiek kaloringa. Tad nors ksilitolio dėka sumažinamas bendras patiekalo energinės vertės kiekis, manau, būtų teisingiau sakyti, jog ksilitolis tinkamas tiek pat, kiek cukrus, jei abu produktai vartojami su saiku.

 

Tikrai pritariu, jog ksilitolis naudingas dantims, tačiau dėl tinkamumo žmonėms, kovojantiems su nutukimu, išlikčiau kritiškas. Kiekis, kurį turėtume suvartoti, kad gautume ksilitolio teikiamos "naudos", tikrai privestų prie viduriavimo ar kitų nemalonių pasekmių.

IMG_3986.jpg
lasas_3 copy.png

Apibendrinkime:

Kas yra ksilitolis?

Ksilitolis yra natūralus cukraus alkoholis, randamas augaluose, įskaitant daugelį vaisių ir daržovių. geriausiai vertinamas ir mūsų vartojimui tinkamas yra natūralios, beržų kilmės ksilitolis. 

Kuo ksilitolis pranašesnis už kitus cukraus pakaitalus?

Ksilitolis turi žemą glikemijos indeksą. Jis nedidina gliukozės ir insulino koncentracijų kraujyje, todėl yra tinkamas vartoti cukriniu diabetu sergantiems asmenims. Jis sumažina irimą sukeliančių bakterijų kiekį seilėse ir taip pat veikia prieš kai kurias bakterijas, sukeliančias ausų infekcijas. Dėl šių priežasčių odontologai dažnai rekomenduoja naudoti ksilitolio turinčias dantų pastas ir pastiles.

Ksilitolis desertuose

Ksilitolis gali būti naudojamas vietoj cukraus bet kuriame recepte, kuriame cukrus neturi išsilydyti, nes jis negali karamelizuotis net esant itin aukštai temperatūrai arba ilgai verdant. Jis ypač tinka pyragams ir kepiniams, barstomas ant dribsnių arba naudojamas į arbatą ar kavą. Straipsnyje pateikiami patarimai, kaip tinkamai jį naudoti kepiniuose.

Už ar prieš?

Vartojamas saikingai, ksilitolis yra puiki cukraus alternatyva, padedanti stabilizuoti gliukozės lygį kraujyje. Tik kaip sako, dietologas Edvard Grišin, klaidinga manyti, jog tik dėl cukraus pakeitimo ksilitoliu, jis yra tinkamas su nutukimu kovojantiems žmonėms. Bendra energinė vertė sumažės, tačiau desertas ar kitas patiekalas vistiek liks kaloringas dėl likusios jo sudėties.

bottom of page