Jo didenybė
ŠOKOLADAS!
STRAIPNIS
Mokslininkai vis dar atlieka tyrimus, siekdami suprasti, kodėl šokoladas TAIP traukia žmones ir kodėl jie taip jį mėgsta. Ruošdama šį straipsnį išanalizavau ne tik šokoladą kaip nuostabų konditerijos gaminį iš kakavos sviesto, išgaunamo iš kakavos pupelių. Analizavau jo sudėtį ir poveikį mūsų smegenims, sveikatai, netgi psichologijai. Aprašiau, kas sukelia priklausomybę šokoladui ir kaip su tuo kovoti.
Supratau, kad moterims sunkiau atsispirti šokoladui ne dėl to, kad turime mažiau valios. To priežastis yra ypatingos jo savybės, hormonai ir chemija!
Tikrai neturiu tikslo parašyti dar vieną, Wikipedia tipo straipsnį, bet nekantrauju papasakoti apie šokoladą skirtingais rakursais. Esu tikra, kad netgi tos, kurioms ši tema ne nauja, atras čia ne vieną įdomų faktą ir pagalvos: „Na, štai. Dabar viskas aišku!”.
morisfoto/Shutterstock
Ar žinojai, kad šokolade yra ta pati cheminė medžiaga (feniletilaminas arba PEA), kuri gaminasi smegenyse, kai įsimylime!? Ji būdavo ir vaistuose, skiriamuose nuotaikai gerinti, bei narkotinėse medžiagose.
Be to, jame yra tokia medžiaga kaip difenilaminas, kuris veikia raminančiai; parazinas, kuris aktyvina malonumo centrą smegenyse; stimuliatorių, kurie kelia džiaugsmą; o daugiau cukraus turintis šokoladas skatina serotonino arba „laimės hormono“ gamybą. Kokybiškame juodajame šokolade gausu skaidulų, geležies, magnio, vario, mangano ir keleto kitų mineralų.
Tarsi viso to būtų maža, pats šokolado skonis yra nepaprastas saldaus, kartaus, sūraus ir rūgštaus skonio derinys. Jo tekstūra taip pat turi įtakos tam, kaip jaučiamės jį valgydamos. Kai vartojame kreminį, švelnų šokoladą, jis ramina. Kai traškų – jis malšina pyktį! Mokslininkai sako, kad netgi šokolade esantys riebalai sumažina tuštumos, vienišumo jausmus ir suteikia saugumo jausmo.
Ar po tiek faktų dar kylą klausimų kame slypi šokolado magija?? Neveltui dažna pajunta net priklausomybę tam, ką jis duoda. Bent jau aš tai tikrai!
priklausomybę šokoladui?
KAS SUKELIA
Kai svarstome, ar šokoladas naudingas mūsų sveikatai, būtina patikslinti, apie kurią jo rūšį kalbame. Mat juodasis, kartusis šokoladas tikrai YRA naudingas žmonių sveikatai, ypač kalbant apie širdies ligų prevenciją.
Visgi tai tikrai nereiškia, kad sveikatai palanku kasdien suvalgyti didelį jo kiekį!
Tam, kad šokoladas teigiamai paveiktų mūsų organizmą, ingredientų sąraše pirmoje vietoje turi būti kakava, o ne cukrus. Tai padeda orientuotis apie sudėtį tada, kai ant pakuotės nėra nurodytas kakavos kiekis procentais. Palyginimui, pieninio, baltojo ir kitų šokoladų sudėties pirmoje vietoje visuomet bus cukrus, nes jo kiekis bus didžiausias iš visų sudedamųjų dalių.
Tyrimai rodo, kad juodasis šokoladas gerina atmintį, dėmesio koncentraciją, reakcijos laiką ir problemų sprendimo įgūdžius, nes padidina kraujo tekėjimą į smegenis. Mokslininkai taip pat sako, kad juodasis šokoladas gali pagerinti regėjimą esant mažo kontrasto situacijai (pvz., prastu oru) ir sumažinti kraujospūdį, o tai teigiamai veikia cholesterolio kiekį ir trombocitų normą. Be to, klaidingai manoma, kad nuo šokolado genda dantys. Iš tikrųjų jie genda nuo jame esančio cukraus, tad vėlgi, pasirinkus tinkamą rūšį ir tinkamai prižiūrint dantis, dėl šito galima nesijaudinti.
Plačiai paplitęs įsitikinimas, kad kai jaučiamės blogai, siekiame šokolado gabaliuko. Moksliniai tyrimai tai patvirtina - prislėgtos nuotaikos žmonės suvalgo 55% daugiau šokolado nei geros nuotaikos. Ar žinojai, kad jo kvapas netgi skatina pirkti knygas?? Ypač romantines ir kulinarines. Štai kodėl knygynuose taip dažnai kvepia būnent šokoladu!
Kaip matai, šokoladas veikia ne tik pojūčius, bet ir gerina sveikatą. Kaip tokiu atveju apie tai pamiršti?
ar nevalgyti?
TAI VALGYTI
Perskaičius tiek teigiamos informacijos, tikrai norisi bėgti prisipirkti šokolado ir pasakoti visam pasauliui, kaip dabar taikysiu šokolado dietą savo sveikatos gerovei! Bet nepamirškime, kad net puikios sudėties jis išlieka labai kaloringu skanėstu, kurios besaikis vartojimas gali privesti prie nutukimo.
Kai kalbame apie priklausomybę šokoladui, manau, svarbu įsigilinti į jos priežastis. Dažnai jo norisi daugiau, kai reikia atstatyti energijos lygį. Dėl šios priežasties, žymiai daugiau angliavandenių suvartojame nėštumo metu ar neišsimiegojusios, po sunkios nakties.
Tam, kad būtų įmanoma bent iš dalies suvaldyti potraukį šokoladui, radau kelis patarimus, sutampančius su ikigai filosofija, skatinančia kurti džiaugsmingesnį gyvenimą, kurį gera gyventi kasdien:
-
Kadangi šokoladas sukelia eilę malonių pojūčių ir emocijų, reikia stengtis, kad jų nestigtų mūsų kasdieniame gyvenime. Užsiimk mėgstama veikla, susirask hobi, sportuok, leisk laiką su širdžiai mielais žmonėmis! Užsiimk bet kuo, kas teikia prasmės ir džiaugsmo. Nes, pripažinkime, visos užgaidos prasideda tada, kai nuobodžiaujame, liūdime ir turime per daug laisvo laiko.
-
Šokoladas asocijuojasi su meile, kurios dažnai trūksta. Negalime priversti kitų save mylėti, bet tikrai galime labiau mylėti save pačios! O kaip gaLiu moteris myli save?? Ji:
-
Leidžia sau norėti;
-
Leidžia sau nenorėti;
-
Renkasi;
-
Būna nepatogi;
-
Daro daugiau dėl savęs;
-
Drąsiai priima sprendimus;
-
Nenustumia savo poreikių į trečią planą!
-
Na, ir nemažiau svarbus dalykas, mano nuomone, yra mėgavimasis. Pati, paėmusi šokolado plytelę ar bet kurį kitą desertą, pirmiausią jį pauostau. Atkreipiu dėmesį kaip atrodo. Stengiuosi valgyti kuo lėčiau ir nežiūriu nei TV, nei į telefoną. Tokiu būdu pajuntu žymiai didesnį malonumą! Ar taip pat darai ir Tu??
tampa priklaysomybe?
KĄ DARYTI KAI ŠOKOLADAS
šokoladą kasdien?
KAM TURIME DĖKOTI UŽ GALIMYBĘ VALGYTI
Tikrai bent kartą gyvenime girdėjai, kad kakava į Europą atkeliavo garsių jūreivių geografinių atradimų dėka. Nors pirmiausia galvojame apie Kristupą Kolumbą, šaltiniai teigia, jog tikroji šokolado istorija mūsų žemyne prasidėjo nuo jūreivio Hernán Cortés. Jis, skirtingai nei jo pirmtakas, atsivežė ne tik neperdirbtas, neskanias kakavos pupeles, bet ir Amerikoje atrastų genčių receptą, pagal kurį buvo verdamas kakavos gėrimas. Europiečiams jis pasirodė per kartus, todėl jie įmaišė į jį cukraus ir medaus.
Kakavos pupelėse randamų medžiagų teobromino ir kofeino pėdsakai buvo rasti Santa Ana (La Florida), esančioje į Šiaurę nuo Palandos miesto šiandieniniame Ekvadore, Mayo centre. Visgi daugiau žinome apie majų tradicijas. Jų gentys kepintus ir maltus grūdus maišydavo su kukurūzų miltais, o verdamą gėrimą gardindavo čili pipirais. Tuo tarpu actekai taip pat labai vertino kakavos pupeles ir XV amžiuje naudojo jas kaip valiutą. Įdomu tai, kad šokoladas buvo naudojamas ne tik kaip gaivus gėrimas ar afrodiziakas, bet ir kaip šventas gėrimas, skirtas sustiprinti karius prieš kovojant su priešu.
Hmmm, turint omenyje pirmąją straipsnio dalį ir kitus faktus, gal tai reiškia, kad kakava išties gali mus stiprinti kasdieniams gyvenimo iššūkiams??
Nuotraukos šaltinis: inews.co.uk
šokolado rūšis
APIE
Tam, kad pažintum kuo daugiau naujų skonių ir patirtum dar daugiau kasdienio malonumo, nutariau surašyti visas šokolado rūšis. Galbūt čia rasi tą, kurios dar neragavai??
Taigi, šokoladas gali būti skirstomas į kelias rūšis, atsižvelgiant į kakavos minkštimo kiekį, o nuo 2017 m. – ir pagal kakavmedžio, iš kurio jis pagamintas, veislę. Todėl šokoladą galima suskirstyti į:
-
kartųjį – jis turi ne mažiau 70% kakavos masės ir neturi pieno;
-
desertinį - jame yra nuo 50 iki 70% kakavos masės, jis yra daug subtilesnio skonio nei kartusis, bet jame taip pat nėra pieno;
-
pieninį - kakavos kiekis neviršija pusės, likusi sudėtis papildyta pieno milteliais ir pieno riebalais, jis yra saldžiausias ir minkščiausias;
-
baltąjį – sukurtas 1930 m., bet ne visų laikomas šokoladu, nes jame nėra kakavos. Jis gaminamas iš kakavos sviesto, cukraus, pieno ir kitų priedų;
-
rožinį (taip pat vadinamas Ruby) – sukurtas tik 2017 m. ir gaminamas iš rubininių kakavos pupelių, cukraus bei pieno. Jis yra natūraliai uogiškas, be dirbtinių dažiklių ir skonio stipriklių. Kreminis ir švelnus;
-
karamelinį arba blond - ketvirtąją šokolado spalvą Blond Dulcey išrado Frédéricas Bau, garsusis Valrhona konditerijos šefas ir šokolado meistras. Karamelinis šokoladas yra švelnesnis už kitus baltuosius šokoladus, kremiškesnis už pieninį ir švelnesnis už juodąjį šokoladą. Gaminamas iš kakavos sviesto, pieno ir cukraus. Skonis primena karamelinius saisainius.
Nuotraukos šaltinis: allrecipes.com
apie šokoladą
ĮDOMŪS FAKTAI
Na, o pabaigai, kviečiu paskaityti atsitiktinius, įdomius faktus apie šokoladą – akiračio praplėtimui, nuostabai ir šypsenai sukelti!
-
Apskaičiuota, kad pasaulinės šokolado rinkos dydis 2021 m. siekė 113,16 mlrd. dolerių ir tikimasi, kad nuo 2022 iki 2030 m. bendras metinis augimo tempas (CAGR) augs 3,7%.
-
Nors kakava pasirodė Centrinėje ir Pietų Amerikoje daugiau nei prieš 4000 metų, šiuo metu daugiau nei 70% pasaulio produkcijos pagaminama Afrikoje. Dramblio Kaulo Krantas yra didžiausias kakavos gamintojas. Maža šalis Vakarų Afrikoje tiekia apie 40% pasaulinės paklausos.
-
Kakavmedžiai gali gyventi iki 200 metų, tačiau reikia 25 metų, kad užaugtų pirmosios kakavos pupelės, kurios parduodamos ir toliau apdorojamos.
-
Per vienerius metus pasaulis gali pagaminti 3 milijonus tonų kakavos, t.y. mažiau nei pusę kavos kiekio.
-
Savaitę prieš Velykas parduodama apie 32 000 tonų šokolado, o per savaitę prieš Valentino dieną – 21 000 tonų. Daugiausia visgi jo suvartojama JAV, tad savaitę prieš Heloviną, iš šios šalies parduotuvių dingsta apie 40 000 tonų šokoladinių saldainių!
-
450 gramų šokolado pagaminti reikia apie 400 kakavos pupelių.
-
1842 metais anglų kompanija Cadbury sukūrė pirmąją šokolado plytelę pasaulyje.
-
1875 m. Danielio Peterio ir Henry Nestle bendradarbiavimo dėka buvo sukurta pirmoji pieninio šokolado plytelė.
-
Antrojo pasaulinio karo metais vokiečiai sukūrė šokolado bombą. Sprogimas įvyko praėjus lygiai 7 sekundėms po to, kai buvo atplėšta pirmoji dalis.
-
Šampanas ir putojantis vynas yra per rūgštūs ir nedera su juoduoju šokoladu, todėl raudonasis vynas ir kava yra geriausi jos kompanionai.
-
Be sviesto, šokoladas yra vienintelis produktas, tirpstantis žemiau žmogaus kūno temperatūros.
Pabaigai
Santykis su šokoladu turi du veidus – meilę ir neapykantą. Mylime tai, kokį malonumą ir gražias emocijas jis mums suteikia, bet nekenčiame padarinių, kuriuos sukelia perteklinis jo vartojimas. Taigi, tam, kad tas santykis būtų maksimaliai subalansuotas, mėgaukimės kiekvienu gabaliuku iš lėto. Stenkimės pajausti kiekvieną skonio natą ir charakterį. Skirkime laiko sau ir su savimi, atsiribodamos nuo visų dirgiklių! Taip pat mylėkime save, ieškokime kuo įvairesnių malonumo sau suteikimo formų, kad šokoladas būtų tik viena jų!
Šaltiniai:
https://www.healthline.com/nutrition/7-health-benefits-dark-chocolate#TOC_TITLE_HDR_9
https://www.grandviewresearch.com/industry-analysis/chocolate-market
https://www.kawa-z-mlekiem.pl/o-kawie/44/pyszne-ciekawostki-na-temat-czekolady
https://magazynkoncept.pl/swiatowy-dzien-czekolady/
https://bakalie.com/artykul/strefa-wiedzy/czekolada-najsmaczniejsze-ciekawostki.html
https://bakalie.com/artykul/strefa-wiedzy/czekolada-na-walentynki-dlaczego-to-najlepszy-wybor.html
https://www.nowicka-misiewicz.com/skad-sie-bierze-slabosc-do-czekolady/
https://www.nowicka-misiewicz.com/czekolada-krolowa-zachcianek-sie-oprzec/
2
SPECIALISTO komentaras
Dalia Petrauskienė
GYDYTOJA DIETOLOGĖ
Inovatyvios dietologijos centras www.dietologijoscentras.lt
Straipsnis parašytas gerai, išsamiai ir įdomiai.
Man, kaip gydytojai dietologei, netgi norėjosi patikrinti kai kuriuos faktus, bet tai padarius, galiu patvirtinti, jog informacija yra validi, teisinga ir skaitytojoms atneš platesnį suvokimą apie šokoladą, jo vartojimą bei poveikį sveikatai.
Iš savo pusės norėčiau pridėti, kad turime būti labai sąmoningos ir atidžios vartotojos, nes net ir virš 70 proc. kakavos masės turintys juodieji šokoladai gali turėti daug cukraus. Būna atvejų, kai netgi >85 proc. šokolado sudėtyje gali būti ir 20, ir 30 g cukraus. Tad raginu skaityti etiketes ir aklai nepasitikėti reklaminiais užrašais ant pakuočių.
Be to, buvo atlikta viena įdomi studija su šokoladu - vieni jos dalyviai vartojo 85 proc. ir daugiau kakavos masės turintį šokoladą, o kiti 75 proc. Pirmosios grupės nuotaika buvo ženkliai geresnė, tad tai tik dar kartą patvirtina, jog kokybiško šokolado vartojimas skatina laimės hormono serotonino ir malonumų hormono dopamino gamybą organizme.